Protetyka

Leczenie protetyczne

Leczenie protetyczne ma na celu nie tylko uzupełnienie brakujących zębów, odtworzenia utraconych funkcji żucia,  ale także poprawienie estetyki i wyglądu twarzy.
Z biegiem czasu zęby ulegają ścieraniu, pogłębia się zgryz i rysy twarzy. Aby temu wszystkiemu zapobiec stosuje się różne metody odbudowy utraconych funkcji.

Licówki porcelanowe

Jest to najlepsza metoda poprawienia kształtu i koloru zęba. Polega ona na zebraniu z części przedniej zęba (wargowej lub policzkowej) części szkliwa do granicy z zębiną i umocowaniu w tym miejscu licówki porcelanowej (wykonanej w laboratorium po uprzednim pobraniu wycisku). Licówka mocowana jest do zęba specjalnymi klejami kompozytowymi.
Metoda ta charakteryzuje się doskonałą kosmetyką i bardzo oszczędnym preparowaniem zęba.

Korony i mosty pełnoceramiczne

Bez podbudowy metalowej dają doskonały efekt kosmetyczny, nadają się na pojedyncze korony i nieduże mosty. 

Korony i mosty na podbudowie z tlenku cyrkonu

Są to uzupełnienia protetyczne, w których porcelana napalana jest na podbudowie z tlenku cyrkonu. Stosuje się je na 1 ząb (korona) lub uzupełnia braki większej ilości zębów (mosty). Są alternatywą dla tańszych mostów na podbudowie metalowej. Charakteryzują się doskonałą kosmetyką i wytrzymałością.

Korony i mosty na podbudowie metalowej

Są to uzupełnienia protetyczne, w których porcelana napalana jest na podbudowej metalowej. Podbudowa może być z metali nieszlachetnych oraz ze stopów złota. Prace takie charakteryzują się doskonałą wytrzymałością i dzięki temu można nimi odbudowywać duże braki zębowe. Są jednymi z najczęściej stosowanymi uzupełnieniami protetycznymi.


Protezy akrylowe częściowe i całkowite

Uzupełnienia protetyczne ruchome (pacjent może sam wyciągnąć i założyć) odbudowujące braki zębów częściowe i całkowite. Wykonane są z estetycznego akrylu w kolorze dziąsła, utrzymywane są na zębach przy pomocy klamer (protezy częściowe) lub na błonie śluzowej dziąseł i podniebienia (protezy całkowite).


Protezy szkieletowe

Uzupełnienia protetyczne ruchome wykonane na bazie szkieletu z metali nieszlachetnych lub tytanu. Charakteryzują się wielokrotnie większą wytrzymałością niż tradycyjne protezy akrylowe. Utrzymują się na zębach własnych pacjenta dzięki systemowi klamer i podparć, częściowo podpierają się na błonie śluzowej dziąseł. Spełniają funkcje szynowania zębów i dzięki temu mniej obciążają pojedyncze zęby.


Protezy szkieletowe na zasuwach lub zatrzaskach

Eliminują nieestetyczne klamry widoczne podczas uśmiechu. Specjalne zatrzaski lub zasuwy umocowane są na własnych zębach za pomocą koron.


Wkłady koronowe (inlay, onlay)

W przypadkach bardzo dużych ubytków w strukturze zębów można je odbudować przy pomocy wykonanych w laboratorium wkładów typu inlay, onlay. Wykonane mogą być z kompozytów, porcelany lub ze złota. Są alternatywą dla uzupełnień kompozytowych tradycyjnych.


Wkłady koronowo-korzeniowe

W sytuacjach bardzo znacznego zniszczenia koron zębów i po wyleczeniu kanałowym stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe w celu poprawienia wytrzymałości zęba. Mogą być wykonane z metali nieszlachetnych, szlachetnych, kompozytów lub włókien szklanych.